Январь 9, 2022

Артроскопічна реконструкція передньої хрестоподібної зв’язки

Вашій увазі представляється відеосюжет однієї із самих частих операцій нашої клініки, а саме артроскопічна реконструкція передньої хрестоподібної звязки (ПХЗ) колінного суглоба.

АНАТОМО-ФУНКЦІОНАЛЬНІ ОСОБЛИВОСТІ.

 

Передня та задня хрестоподібні звязки (ЗХЗ) розміщуються у порожнині колінного суглоба та перехрещуються.  Звязки складаються із пучків: передньо-медіального та задньо-латерального у ПХЗ та  передньо-латерального та задньо-медіального у  ЗХЗ. Вони є одними із основних стабілізаторів колінного суглоба. Найчастіше пошкоджується дані струтктури  у спортсменів контактних видів стпорту (футбол, баскетбол, лижний спорт, карате, дзюдо і т.д.). У нашій практиці на 100 ПХЗ 1-2 пошкодження ЗХЗ.

КЛІНІЧНА КАРТИНА

При пошкодженні хрестопібних звязок майже завжди відбувається крововилив у суглоб (гемартроз) . Ізольовані пошкодження ПХЗ та  ЗХЗ  рідкі. У переважної більшості травмованих крім пошкодження ПХЗ також пошкоджуються меніски, суглобовий хрящ та інші звязкові структури (зокрема медіальна коллаттеральна звязка). Тому клінічно після травми та протягом 10-14 днів основними проявами будуть біль, набряк, обмеження рухів у суглобі, кульгавість на нижню кінцівку.

Часто хворі звертаються через деякий час після травми із скаргами на нестійкість у колінному суглобі, періодичні блоки, набряки, що не дають можливість  займатися спортом та вести активний спосіб життя.

ДІАГНОСТИКА

«Золотим стандартом» дослідження мякотканинних структур колінного та інших суглобів є МРТ із силою магнітного поля 1,5 тесла та більше. МРТ дає чітку картину таких структур як меніски, звязки, суглобовий хрящ та ін.  Для оцінки кісткової структури проводиться рентгенографія та СКТ.

МЕТОДИ ХІРУРГІЧНОГО ЛІКУВАННЯ

У нашій клініці використовують наступні аутотрансплантати для реконструкції ПХЗ та ЗХЗ: DSTG (подвоєнний сухожилок напівсухожилкового та ніжного мязів), BTB (звязка надколінника із кістковими блоками), сухожилок 4-х голового мязу стегна. Вибір аутотранспланату залежить  від категорії пацієнта, а саме роду діяльності, операція первинна чи ревізійна, анатомічні особливості пацієнта та ін.

Для фіксації аутотрансплантату використовуємо біодеградуючі гвинти, PEEK гвинти, системи ендобатонів (тайтропів). При відриві ПХЗ від стегна на ранніх термінах після травми, коли звязка не рубцювалася, проводимо її прошивання із фіксацією до стегна за допомогою спеціальних анкерних фіксаторів.

Під час операції одночасно проводяться оперативні втручання на менісках та пошкодженому суглобовому хрящу.
Тривалість операції 60-80 хв. Термін перебування у клініці 2-3 дні. Ходьба на милицях 4-6тижнів. Носіння панчох 4 тижні. ЛФК по встановленому протоколу.

Вашій увазі представляється відеосюжет  артроскопічної реконструкції передньої хрестоподібної звязки (ПХЗ) колінного суглоба.